Home
About BEB
Curriculum
Admission
CNC Research
BEB in the Media
 
 
Advanced course in Neurogenesis
 
March 23 - 27

 
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
9h30
João Malva
 
Welcome and Introduction
 
Ricardo Reis
 
Neurogenesis in the Retina
 
François Féron
 
Neurogenesis in the Olfactory Mucosa
Domingos Henrique
 
Notch signaling and Neurogenesis
 
 
 
 
 
Students’ presentations
9h45
Fabienne Agasse
 
Neuro/gliogenesis in the Subventricular Zone (SVZ)
10h00
10h30
João Relvas
 
Genetic Modification of Stem cells
11h00
11h30
Round Table
Round Table
Round Table
11h45
Round Table
 
12h30
Lunch
14h30
William Gray
 
Neurogenesis in the hippocampus
Emmanuel Moyse
 
Neurogenesis in the Brain Stem
 
Fernando Pitosi
 
Neurogenesis and inflammation in the hippocampus
 
Carlos Lima
 
Clinical Applications of stem cells from the olfactory epithelium
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fernando Pitosi
 
Seminar
15h30
Liliana Bernardino
 
Inflammation in Neurogenesis and Neuroprotection
João Malva
 
Single cell calcium imaging and pharmacology of neurogenesis
16h30
Round Table
Round Table
Round Table
Round Table
 
17h30
 
 
Dinner
 
 

Faculty

*William Gray

*Fernando Pitossi

*François Feron

*Emmanuel Moyse

*Ricardo Reis

*Fabienne Agasse

*Liliana Bernardino

*Carlos Lima

*João Relvas

*Domingos Henrique

*João Malva


Round tables

*Informal discussion about lecturer’s research area. The students will be responsible to promote discussion using examples presented in the lectures and distributed manuscripts.

*Friday morning (March 27) students will present one manuscript previously introduced in the respective round table. 15 min presentation per group.

 

Monday 23, 11:30h
Group1:  Ana Ramos, Sílvia  Silva, Pablo Devesa

Lecture Fabienne Agasse; Manuscripts Agasse 1; Agasse 2

 

Monday 23, 16:30h 
Group 2: Ana Rodrigues, Pedro Carvalho, Francisca Eiriz

Lecture William Gray; Manuscripts Gray 1, Gray 2

 

Tuesday 24, 16:30h 
Group 3: Beatriz Sousa, Samira Ferreira, Ana Carvalho

Lecture Emmanuel Moyse; Manuscripts Moyse 1, Moyse 2

 

Wednesday 25, 11:30h 
Group 4: Carlos Melo, Joana Barbosa, Elisabete Augusto

Lecture François Feron; Manuscripts Feron 1, Feron 2

 

Wednesday 25, 16:30h 
Group 5: Carolina Coelho, Marco Craveiro, Sandra Mota

Lecture Pitossi/Bernardino; Manuscripts Pitossi 1, Pitossi 2, Bernardino 1, Bernardino 2

 

Thursday  26, 11:30h 
Group 6: Diana Carvalho, Clarissa Schitine

Lecture Henrique/Relvas; Manuscripts Henrique 1 , Henrique 2, Relvas 1, Relvas 2

 

Thursday 26, 16:30h 
Group 7: Raquel Ferreira, Sofia Baptista, Ana Rita Bento

Lecture Lima/Reis; Manuscripts Lima 1, Lima 2, Reis 1, Reis 2



back
 
© 2017 BEB - Doctoral Programme in Experimental Biology and Biomedicine powered by ponto.C